Google Translator

enfrdeitptrues

Ostatnie komentarze

 • xyz
  swietne bardzo mi sie podoba

  Więcej...

   
 • Kazimierz Barski z K
  Leszku.To chyba koniec mojej(gks). Klimat się zmienił i nie ma przypływów.Jestem ...

  Więcej...

   
 • furia81
  :roll:

  Więcej...

   
 • Dźwięczne Bzdury
  Bardziej szczegółowo o Kosmicznej Oktawie piszemy tutaj: dzwiecznebzdury.wordpress.com/.../...

  Więcej...

   
 • Joyce
  Thanks for finally talking about >Bruce Lipton - Nowa biologia (teksty)

  Więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 173 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
2933982

Paweł Górecki, Newsweek

Nasz kod genetyczny układa się w komórkach w struktury przypominające fraktale. Do takich wniosków doszli uczeni z Harvardu i MIT.

 

Źródło:

Nasz kod genetyczny układa się w komórkach w struktury przypominające fraktale. Do takich wniosków doszli uczeni z Harvardu i MIT.TO SAMO w formie tekstowej (obrazki czasem znikają ze stron WWW)


Nasz kod genetyczny układa się w komórkach w struktury przypominające fraktale. Do takich wniosków doszli uczeni z Harvardu i MIT.


Podwójna helisa, w której zapisany jest cały nasz genom, po rozciągnięciu ma około 2 metrów długości. Naukowcy od wielu lat zastanawiają się, jak mieści się w jądrze każdej z naszych komórek, skoro jego średnica nie przekracza setnych części milimetra. Teraz wykazali, że zawdzięcza to niezwykle efektywnemu sposobowi pakowania nici DNA w
struktury przypominające fraktale.

Wyniki nowych badań omawia okładkowy artykuł z ostatniego numeru pisma Science. Autorami pracy są naukowcy z Harvard University, Broad Institute of Harvard, University of Massachusetts Medical School, oraz Massachusetts Institute of Technology. Jak twierdzą, strukturę nici DNA udało się zaobserwować dzięki nowej technice nazywanej Hi-C polegającej na sekwencjonowaniu genów, które w jądrze komórki położone są blisko siebie. To właśnie dzięki niej naukowcom udało się ustalić, że DNA przybiera postać fraktali, czyli takich struktur, których poszczególne części mają taki kształt jak całość.
To właśnie w efekcie fraktalnego pakowania w jądrze komórkowym mieści się setki bilionów razy więcej informacji niż w mikroprocesorze. Jednocześnie, co od lat zdumiewa naukowców, nici nie plączą się, a DNA jest w stanie łatwo rozwijać się i zwijać w procesie aktywacji genów.


Uczeni zaobserwowali także, że ludzki genom jest podzielony na dwie sekcje. W jednej mieszczą się aktywne geny, a w drugiej te nieużywane. Co więcej, DNA z tej drugiej sekcji upakowane jest znacznie gęściej niż to z pierwszej. -Wygląda na to, że komórki oddzielają najbardziej aktywne geny, po to by białka i inne regulatory ich pracy miały do nich łatwy dostęp - wyjaśnia prof. Job Dekker z University of Massachusetts Medical School, jeden z autorów badań.

.

Dodaj komentarz