Google Translator

enfrdeitptrues

Ostatnie komentarze

 • bob  
 • .Leszek
  Panie Kazimierzu, życzę pogody ducha i wielu przypływów :-)

  Więcej...

   
 • Kazimierz Barski z K
  Jeśli komuś wydaje się,że już wszystko wiemy o geometrii euklidesowej,to głęboko ...

  Więcej...

   
 • Niebieski ptak
  Fajnie popatrzeć na miasta dzialki gospodarstwa rolne z lotu ptaka to wygląda jak ...

  Więcej...

   
 • Kazimierz Barski z K
  Koniec (gks) w moim wydaniu.Mógłbym dalej komplikować przenikanie brył,ale to nie ...

  Więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 281 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
2547831

Najnowsza replika Mechanizmu z Antikythery, zwanego starożytnym komputerem, wykonana została z klocków LEGO. Stworzył ją Andrew Carol, programista z Apple Computer w kalifornijskim Cupertino, którego pasją jest budowanie replik dawnych mechanizmów


W 1901 roku z antycznego wraku w pobliżu greckiej wyspy Antikythera nurkowie wydobyli fragmenty tajemniczego mechanizmu. Dzieło starożytnej techniki pochodziło z II w. p.n.e. Składało się z wielu kół zębatych wyciętych z brązu, o średnicy od 1 do 17 cm, nałożonych jedne na drugie, które poruszały kilkoma wskazówkami. Całość można było ręcznie wprawić w ruch za pomocą korb. Nikt nie miał pojęcia do czego to mogło starożytnym służyć.

W latach 50. zeszłego wieku brytyjski historyk Derek J. de Solla Price ustalił, iż był to rodzaj astronomicznego kalkulatora służącego do precyzyjnego przewidywania wzajemnych położeń Słońca, Księżyca i planet. W oparciu o odnalezione fragmenty Price zbudował działający model składający się z 31 zębatek. Potem kolejni badacze go stopniowo poprawiali.

Dosłownie kilka lat temu powstała najwierniejsza z dotychczasowych rekonstrukcji, którą wykonał zespół badaczy z Grecji i Wielkiej Brytanii pod kierunkiem Mike'a G. Edmundsa z Uniwersytetu Cardiff. Ich badania - m.in. z użyciem trójwymiarowej rentgenowskiej tomografii komputerowej (najlepszej dziś metody) - wykazały, że mechanizm był jeszcze bardziej skomplikowany, niż się do tej pory wydawało.

Miał zapewne aż 37 poruszających się kół. Co więcej, w sprytny sposób (za pomocą dwóch kół złączonych niewspółśrodkowo) odtwarzał nierównomierny ruch Księżyca na niebie (według teorii żyjącego w tych czasach greckiego astronoma Hipparcha).

Od tej pory badacze nie mogą wyjść z podziwu dla kunsztu greckich mistrzów, który przeczy tezie o mizerii myśli technicznej w świecie antyku. Mechaniczne zegary o takim stopniu wyrafinowania zaczęto ponownie tworzyć dopiero tysiąc lat później - w XIV-wiecznej Europie (wcześniejsze bizantyjskie i arabskie konstrukcje były o niebo prostsze).

Dlaczego techniczna wiedza i umiejętności starożytnych Greków zostały zagubione na ponad tysiąc lat? Nie mamy pojęcia.

 
Mechanizm z Antikythery, starożytny "komputer" znaleziony w 1901 r. na wraku greckiego okrętu


Źródło: http://wyborcza.pl/1,75476,8810706.html

 

PODYSKUTUJ NA FORUM

.

Dodaj komentarz