Najnowsza replika Mechanizmu z Antikythery, zwanego starożytnym komputerem, wykonana została z klocków LEGO. Stworzył ją Andrew Carol, programista z Apple Computer w kalifornijskim Cupertino, którego pasją jest budowanie replik dawnych mechanizmów


W 1901 roku z antycznego wraku w pobliżu greckiej wyspy Antikythera nurkowie wydobyli fragmenty tajemniczego mechanizmu. Dzieło starożytnej techniki pochodziło z II w. p.n.e. Składało się z wielu kół zębatych wyciętych z brązu, o średnicy od 1 do 17 cm, nałożonych jedne na drugie, które poruszały kilkoma wskazówkami. Całość można było ręcznie wprawić w ruch za pomocą korb. Nikt nie miał pojęcia do czego to mogło starożytnym służyć.

W latach 50. zeszłego wieku brytyjski historyk Derek J. de Solla Price ustalił, iż był to rodzaj astronomicznego kalkulatora służącego do precyzyjnego przewidywania wzajemnych położeń Słońca, Księżyca i planet. W oparciu o odnalezione fragmenty Price zbudował działający model składający się z 31 zębatek. Potem kolejni badacze go stopniowo poprawiali.

Dosłownie kilka lat temu powstała najwierniejsza z dotychczasowych rekonstrukcji, którą wykonał zespół badaczy z Grecji i Wielkiej Brytanii pod kierunkiem Mike'a G. Edmundsa z Uniwersytetu Cardiff. Ich badania - m.in. z użyciem trójwymiarowej rentgenowskiej tomografii komputerowej (najlepszej dziś metody) - wykazały, że mechanizm był jeszcze bardziej skomplikowany, niż się do tej pory wydawało.

Miał zapewne aż 37 poruszających się kół. Co więcej, w sprytny sposób (za pomocą dwóch kół złączonych niewspółśrodkowo) odtwarzał nierównomierny ruch Księżyca na niebie (według teorii żyjącego w tych czasach greckiego astronoma Hipparcha).

Od tej pory badacze nie mogą wyjść z podziwu dla kunsztu greckich mistrzów, który przeczy tezie o mizerii myśli technicznej w świecie antyku. Mechaniczne zegary o takim stopniu wyrafinowania zaczęto ponownie tworzyć dopiero tysiąc lat później - w XIV-wiecznej Europie (wcześniejsze bizantyjskie i arabskie konstrukcje były o niebo prostsze).

Dlaczego techniczna wiedza i umiejętności starożytnych Greków zostały zagubione na ponad tysiąc lat? Nie mamy pojęcia.

 
Mechanizm z Antikythery, starożytny "komputer" znaleziony w 1901 r. na wraku greckiego okrętu


Źródło: http://wyborcza.pl/1,75476,8810706.html

 

PODYSKUTUJ NA FORUM

.