Google Translator

enfrdeitptrues

Ostatnie komentarze

 • Katherin
  Hi there, the whole thing is going sound here and ofcourse every one is ...

  Więcej...

   
 • Lupita
  Hi there it's me, I am also visiting this website daily, this site is in fact ...

  Więcej...

   
 • Charlessoype
  Particular order Thanks a lot. It's unswervingly hurrah to follow half-grown ...

  Więcej...

   
 • xyz
  swietne bardzo mi sie podoba

  Więcej...

   
 • Kazimierz Barski z K
  Leszku.To chyba koniec mojej(gks). Klimat się zmienił i nie ma przypływów.Jestem ...

  Więcej...

Gościmy

Odwiedza nas 155 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
2902891

Spis treści

 

Wprowadzenie

 

Niniejsza strona zawiera materiały dotyczące świętej geometrii. I już na wstępie należy się małe wyjaśnienie... Otóż, co jakiś czas ktoś pyta mnie dlaczego w ogóle mówi się o świętej geometrii, a nie po prostu o geometrii? Dlaczego geometria ma być święta i czym różni się ona od geometrii nieświętej? I wreszcie, czy nadając geometrii przydomek "święta" nie tworzymy w ten sposób kolejnego "ołtarzyka"? Odpowiem, że nie jest moją intencją tworzenie jakichś ołtarzyków, choć zdaję sobie sprawę, że są ludzie, którzy uważając świętą geometrię za wiedzę o podstawach istnienia życia, nadają jej rangę "świętości" w takim sensie, w jakim święte jest dla nich samo życie. Zaznaczę też od razu, że nie jestem ani matematykiem, ani fizykiem, który wszędzie widzi spirale, dwunastościany, naprężenia, ładunki elektryczne i "mimowolnie" nadaje im rangę świętości...  ;-) Tak nie jest. Opisywanie świata językiem geometrii nie jest w moim przypadku jakąś zawodową przypadłością... Po prostu, określenie "święta geometria" (ang. sacred geometry) przyjęło się i funkcjonuje w świecie na dobre. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę sacred geometry i samemu się przekonać...
 
No dobrze, zwyczaje językowe to jedno, spróbujmy jednak tę nazwę jakoś uzasadnić. Jak to zwykle bywa w przypadku pytań zasadniczych (a pytanie o nazwę "święta geometria" jest pytaniem zasadniczym) odpowiedź zależeć będzie od przyjęcia określonego założenia na temat natury rzeczywistości. Otóż, zwolennicy świętej geometrii czynią takie założenie, twierdząc, że u podstaw istnienia wszechświata i życia leżą określone geometryczne wzorce. Wszelkie życie toczy się bowiem w jakiejś przestrzeni, a organizacja przestrzeni jest sprawą geometrii. Także teraz, gdy czytasz te słowa, znajdujesz się w zorganizowanej przestrzeni. Wystarczy, że rozejrzysz się wokół... Przestrzeń, w której się znajdujesz jest w jakiś sposób zorganizowana, posiada pewien ład. Jeżeli masz problem z dostrzeżeniem tego ładu ;) to bądź pewien, że twoje ciało pewnością jest zorganizowane i panuje w nim pewien ład. Ok, żarty żartami, ale od pytań o różne proporcje, w tym proporcje ludzkiego ciała oraz DNA na tych stronach nie uciekniesz... Zerknij sobie na chwilę choćby TUTAJ, do Wikipedii, na strukturę DNA.
 
Tak więc żyjąc tu i teraz jesteś elementem przestrzeni, która zwykle jest zorganizowana i posiada swój kształt. Piszę "zwykle", ponieważ można sobie wyobrazić przestrzeń, w której panuje zupełny chaos, w której trudno doszukać się porządku, z której ład dopiero wyłania się. I po tych kilku zdaniach powoli zbliżamy się do sedna... Tak??? Tak! :-) Tak więc do rzeczy! Czy pamiętasz może jakiś mit o początkach Stworzenia? Mit o stworzeniu świata zazwyczaj zaczyna się od słów "na początku był chaos"... następnie temat się jakoś rozwija i w końcu z chaosu wyłania się porządek... Nie chcę pytać w tej chwili kto lub co uporządkowało pierwotny chaos. Te sprawy są zwykle kwestią wiary. Jeżeli jednak chcesz powiedzieć, że "na początku było słowo!", to odsyłam Cię do działu Harmonia Sfer (dźwięk), gdzie "słowo" zostało zinterpretowane jako "dźwięk" oraz do wykładu Dana Wintera z Barcelony, gdzie fraza "na początku" została odczytana jako "w zasadzie" lub "co do zasady". Nie rozwijając zbytnio tego wątku, powiem tylko, że z punktu widzenia "świętej geometrii" istotniejsze są pytania o to JAK porządek wyłonił się z chaosu, JAKA jest zasada organizacji/samoorganizacji (porządkowania chaosu) oraz jak to się dzieje, że wszechświat, a więc i Ziemia funkcjonuje w harmonii lub przynajmniej względnej równowadze?
 
Ostatecznie, odpowiadając na postawione na wstępie pytanie powiem tak: święta geometria dlatego nazywana jest świętą, gdyż ukazuje oraz opisuje kształty i proporcje, które leżą u podstaw stworzenia i funkcjonowania wszechświata, u podstaw organizacji przestrzeni, w której toczy się życie. I właśnie te kształty i proporcje decydują o tym JAK z pierwotnego chaosu wyłania się i utrzymuje porządek ("Ordo ab Chao") i JAK z pierwotnego "oceanu energetycznych możliwości" powstają uporządkowane wszechświaty.
.
Geometryczny Wszechświat - kwintesencja
.
Mówiąc o świętej geometrii nie będziemy więc mieli na myśli wszelkich geometrycznych kształtów i proporcji jakie można sobie wyobrazić, lecz tylko takie, dzięki którym wszechświat, Ziemia, życie i Ty sam(a) mogłe(a)ś w ogóle zaistnieć. Najogólniej mówiąc, w teorii i praktyce świętej geometrii zakłada się istnienie matematycznego porządku we wszechświecie (harmonia sfer), który organizuje całość Stworzenia. Tym samym nawiązuje ona do myśli pitagorejskiej, przyjmującej, iż "światem rządzi liczba", że zasady matematycznego porządku są zasadami wszystkich rzeczy. O tym jednak w kolejnych odsłonach tej witryny. Życzę miłej lektury oraz wielu inspirujących wrażeń podczas oglądania wykładów!
Pozdrawiam serdecznie!  :-)
Leszek

(21.06.2010)

 

Skoro wspomniałem już o Pitagorejczykach, to proponuję na początek obejrzeć...
fragment kreskówki: Kaczor Donald w krainie matematycznej magii...

 

UWAGA!
Jeśli zauważysz, że brakuje gdzieś jakiejś ilustracji lub filmu napisz do mnie.

 

 

 

HEADER 

#1 Kejek 2011-05-21 15:21
darmowe serwery jesteśmy z wami
Cytować Zgłoś administratorowi
#2 .Leszek 2011-06-04 09:38
oj Kejek, Kejek... ;-)
Cytować Zgłoś administratorowi
#3 Paulina 2011-09-08 12:21
Najciekawsza strona w języku polskim o tej tematyce.
Polecam również moją stronkę dotyczącą możliwości wykorzystywania zasad alchemicznych do rozwoju osobistego
www.coach-wyobrazni.blog.onet.pl
Cytować Zgłoś administratorowi
#4 Ewa 2011-09-11 11:18
w książce, którą teraz piszę, opiszę złotą proporcję w FUNKCJONOWANIU całego ludzkiego organizmu ... i choroby jako objawy pozostające w niezgodzie ze złotą proporcją. Za ok. 8-10 miesięcy powinna być informacja na mojej stronie int. Temat nie był opisywany jeszcze nigdzie na świecie ... jak dotąd :-)
lek.med.Ewa Bednarczyk-Witoszek
www.dietaoptymalna.com
Cytować Zgłoś administratorowi
#5 dariusz 2013-03-02 18:08
witam mam pytanie bo Nassim pewnie nie odpowie co się wydarzy jak połączy się dwoje ludzi , stosując świętą geometrię.
moim zdaniem powstanie fala wprost proporcjonalna do możliwości i wiedzy pojedyńczych osobników natomiast po rozłączeniu co wyniosą?
dodam że nie jestem naukowcem tylko zwykłym kowalskim ale ciekawskim
Cytować Zgłoś administratorowi
#6 Profesor 2013-03-11 21:42
Jak się połączą to:
swietageometria.info/s/di-UP2A.jpg
a potem zależy czy oboje byli płodni... ;-)
Cytować Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz